Ahırlarda Korozyon Paslanma Problemi

Ahırlarda korozyon paslanma Problemi

Hayvan bina ve ahırlarda birçok potansiyel korozyon nedeni vardır. Hayvanlar, nefes alıp verirken havaya çok miktarda nem bırakırlar ve bu şekilde nemin uygun şekilde havalandırılmaması durumunda binada yüksek bağıl nem oluşturur. Yüksek nem, ortamda bulunan her tür malzemenin ıslatma yeteneğine sahip yoğuşma potansiyelini arttırır.

Genellikle hayvan ortamlarında bulunan amonyak gazı, bu nemle kolayca birleşir ve metal yüzeye saldıran bir kimyasal olan amonyum hidroksit oluşur. Serbest kalan nem çeliğin üzerine yapışarak paslanma işlemini başlatır. Malzeme nemli ahşap ise ahşapta asitli olduğu için metal bağlantı elemanlarının korozyonunu hızlandırır. Ek olarak, uzun süreli nem ıslaklık ahşap nem içeriğini% 30’un üzerine çıkarabilir ve ahşabın çürümelerini hızlandırabilir.

Yaygın olarak hayvan ortamlarında bulunan toz, asit ve gazların reaksiyona girebileceği ve korozyon oranını önemli ölçüde hızlandıran bir yüzey sağlar. Ahırlarda bulunan yaygın bakteri kolonileri, bina ve ekipman yüzeylerinde, bakteri üremesine ve diğer aşındırıcı asitlerin üretilmesine izin veren biyofilmler oluşturma eğilimindedir.

Isı değil, nem!

Temel olarak, bir binanın içindeki sıcaklık dışarıdan daha fazla olduğunda, geceleri yoğuşma meydana gelir. Ilık, nemli hava yükselir ve soğuk çatı ile soğur. Soğudukça nem tutamaz. Aşırı nemin tavandaki yoğunlaşma damlaları gibi sona ermesi: Kirişler arasında yukarı doğru yüzen bir nem bulutu düşünün.

  • Sıcak hava soğuk havadan daha fazla nem tutar
  • Sıcak hava aslında soğuk havadan daha hafiftir (Avogadro Yasası olarak bilinir)

Nemin içeri girmesini engelleyin

İlk faktör öncelikle saha hazırlığına odaklanır. Binanızın kullanım amacına uygun akıllı bir mimar ve / veya inşaat kurucunuz varsa, binanızı yerleştirebilir ve ilk etapta nemin girmesini önlemek için doğru özellikleri sağlayabilirler. Bunlar şunları içerir:

Yapınızı (mümkünse) doğal drenaj için, yüksek bir konumda kurun….

  • Zeminin altına bir geçirgen malzeme yerleştirin (çakıl veya beton)
  • Yüzey suyunun binadan yeterince drenajını sağlayın ve su tablasını alçaltmak veya karoya akan oluklardan suyu çıkarmak için yeraltı drenajı sağlayın
  • Beton dökülürken kapalı binaları havalandırın ve sertleşinceye kadar havalandırmaya devam edin
  • Diğer potansiyel nem kaynaklarının farkında olun
  • Dışarıya havalandırılan ısıtıcıları kullanın (ısıtmalı binalarda).

Nem kaynaklarını tespit edin

Diğer nem kaynakların: İnsanlar bir binanın içinde üretilebilecek nem miktarını hesaba katmazlar. Yukarıdaki ahırın videosunda, aşağıdaki unsurlardan bazıları muhtemelen belirgin yoğuşmaya neden oluyor:

Korozyonun Önlenmesi için Binayı uygun şekilde Havalandırın

İyi bir havalandırma sistemi, nem, gaz ve toz seviyelerini kabul edilebilir seviyelere indirmek için binanın içine yeterince temiz hava taşımalıdır. İyi tasarlanmış bir sistem korozyon sorunlarını en aza indirecektir. Doğru havalandırma, iyi bir bina tasarımı ve iyi bir havalandırma yönetimi gerektirir. Bir havalandırma uzmanı, ekipman tedarikçisi veya inşaat yüklenicisi, havalandırma sorunlarının korozyon sorununa katkıda bulunmamasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Genellikle, işletme sahibi, bina sıcaklığını yükseltmek veya ilave ısıdan tasarruf etmek için bir ahırı sıkılaştırır. Ne yazık ki, bu havalandırma hızını azaltır ve nem seviyesinin yükselmesini sağlar. Fan havalandırmalı ahırlarda, gereken nemi sürekli olarak almak için en az bir egzoz fanının çalışmasını sağlayın.

Doğal ve mekanik havalandırma ile rutubeti dışarı atın

Doğal olarak havalandırılan ahırlar nemi kontrol etmek için sabit bir hava değişimi gerektirir. Ek olarak, sürekli sırt havalandırmalı ahırlar, ahır boyunca her tepe makas bağlantısında bir yoğuşma yüzeyi sağlar. Bacaların aralıklı olarak kafesler arasına yerleştirilmesi, bu havalandırma havasını kafes plakalardan uzak tutar ve korozyon olasılığını azaltır.

Doğal Havalandırma ile Nemli Hava Çıkışı

Doğal havalandırma, binanın içi ve dışı arasındaki yerel rüzgâr ve sıcaklık farklarını kullanır. Bu, mimar ve inşaatçı alemine giren bir alandır ve etkinliği, tasarımlarına dayanmaktadır. Çoğumuz, ahır binalarında doğal havalandırma kullanmaya güveniyoruz, ancak çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. İyi tasarlanmış bir sistem, binada mevcut olan nem kaynaklarını dikkate almalıdır; Yıl boyunca yerel rüzgâr ve iklim koşulları, hava değişimi, kontrol ve esneklik bina tasarımının önemli unsurlarıdır.

Çatı eğimi

Çatı eğimi 4 / 12 neredeyse 30 Derecedir, en iyisi 22-28 derece arasıdır. Çatı eğimi aynı zamanda doğal olarak havalandırılan bir binanın performansını da etkiler. Uygun bir çatı eğimi, bina içindeki hava karışımını ve binadaki havalandırma oranını artırır. İdeal çatı eğimi 4:12’dir (yükselme: koşma). Sığ bir çatı eğimi (3:12’den az) veya düz bir tavan, kaldırma kuvveti nedeniyle hava hareketini azaltacaktır. Bu, hava boşluklarının durgunlaşmasına, havalandırma oranının azalmasına ve nem, ısı, gaz ve koku birikiminin artmasına neden olur. Daha dik bir çatı eğimi, kaldırma kuvveti nedeniyle yukarı doğru hava hareketini artırabilir, bu da hava değişim oranını artırır. Bununla birlikte, 6:12’den büyük çatı eğimleri, gelen havanın içerideki havayla karışmadan binadan çıkmasına neden olabilir, bu da hayvan bölgesinde hava karışımının zayıf olmasına ve nemli, bayat, sıcak hava ceplerinin oluşmasına neden olabilir.

METAL ÇATI ALTINDA YOĞUNLAŞMA NASIL ÖNLENİR: İÇİMİZDEKİ DÜŞMAN

Metal bir çatı altında yoğuşmanın nasıl önleneceğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Tarımsal yapı sahipleri, insan mağaraları ve at ahırları yoğunlaşmanın aşındırıcı etkileri konusunda endişelenmektedir. İşte içindeki düşmana karşı nasıl savaşılacağını.

Çerçeve ve çatısı olan binalarda yoğuşmanın etkisi çok önemlidir. Hayvancılıktan yoğunlaşmanın etkisi ekipman ve yapıya etkisi tahminlerden fazla olabilir.

Çerçeve ve çatısı olan binalarda yoğuşmanın etkisi çok önemlidir. Hayvancılıktan yoğunlaşmanın etkisi ekipman ve yapıya etkisi tahminlerden fazla olabilir. Ancak, yoğuşma uygun bina teknikleriyle yenilebilir veya en azından uzak tutulabilir. Suyu dışarıda tutmak için çalışmak için çok zaman harcıyor olsak da (ki bu iyi bir şey), bazen içerisindeki suyun problemini ihmal ediyoruz.

Tavana Yalıtım ve Buhar Bariyeri Takın

Metal kafes kiriş plakalarının bozulması, yüksek nem ve aşındırıcı ortamlar içeren binalarda büyük bir endişe kaynağıdır. Bu binaların çoğu 5-10 yıl içinde ciddi korozyon gösterir. Gübre gazları içeren nem, yoğuşmaya ve havalandırma havasına maruz kalan normal galvanizli çelik plakalar hızla paslanır. Bu korozyon binayı zayıflatabilir ve potansiyel olarak yapısal bozulmaya yol açabilir.

Bu tip korozyondan en çok etkilenen binalar soğuk, doğal olarak havalandırılan ahırlar ve zeminleri ızgaraları ve derin gübre altlık bulunan besi ve sağmal ahırlarıdır. Bu çiftlik binaların makasları kuru servis durumu için tasarlanmıştır ancak bütün kiriş grubu potansiyel olarak rutubetli servis koşullarına maruz kalır.

Makas düzeneği tamamen hayvan ortamından ayrıysa, yüksek nem koşulundan ve bununla ilgili sorunlardan etkilenmez. Tavan aralığına nemin geçmesini önlemek için dikişlerin bantlandığı 4- veya 6 mil’lik bir polietilen buhar bariyeri gerekir. Çelik veya kontrplak tavanlar kendi başlarına yeterli bir buhar bariyeri sağlamamaktadır. Saç ekleri, tutturucular ve malzeme gözenekliliği nemin geçmesine izin verecektir. Tavan yüzeyinde kendiliğinden yoğuşmanın oluşmasını önlemek için minimum miktarda tavan yalıtımı gerekir.

Ahır havasının alana giren etkisini azaltmak için, temiz havanın hem saçak hem de yumuşak alanlar boyunca içeri girmesine izin vererek nemin kaçmasına izin vermek için tavan alanını havalandırın. Makaslar arasındaki tavan boşluğu boyunca egzoz bacaları takarak havanın kaçmasına izin vermek mümkündür.

Düzgün havalandırılan bir bina bile, nem ve hava koşullarının sisteme zarar verdiği bir durumda kendini bulabilir. Bu olduğunda veya yöntem 1 ve 2’yi optimize edemediğimiz takdirde sistemi gözden geçirmeniz gerekir. Bunun olması için öncelikle iki yol var:

  • Yalıtın ve çiğ oluşma noktasına ulaşmamaya çalışın
  • Doğal hava döngüsü ile oluşturduğu gibi yoğuşmayı emmek ve serbest bırakmak için önceden monte edilmiş bir membrane ekleyin.

Geleneksel olarak, çatı panelini, paneldeki sıcaklığın çiğ noktaya ulaşmasını sağlamak ve denemek için yalıttık. Bir buhar bariyeri ekleyeceğiz, böylece nemli hava yalıtımdan akmayacak ve çatıdaki yoğunlaşmayacak. Ancak önceden monte edilmiş bir membran, yoğuşmanın giderilmesinde daha etkili olabilir.

Bir inek canlı ağırlığının % 8’i kadar gübre (dışkı + idrar) üretir. Bu bağlamda işletme kurulumunda ortaya çıkacak atıkların yaratacağı çevresel sorunlar, çevre mevzuatı çerçevesinde işletme kurulumunda ciddiyetle ele alınmalıdır.

Hayvancılık ve Tavukçuluk Tesisleri için Havalandırma, Bölüm 8, Tavan Arası Havalandırma ve gereken doğru baca sayısı ve sayısı için bir havalandırma tasarımcısına danışın.

Daha fazla bilgi için, bkz. OMAFRA Yayını 833,

Bir yanıt yazın