At ahırları ve barınak zeminleri

Kraiburg – BELMONDO At ahır zeminleri kauçuk kaplamaları, at yatağı ve altlığı ile At’lar daha rahat, sağlıklı ve daha iyi hissederler.

Atlar doğal koşullarda her gün yedikleriyle meşgul olarak. Ve çoğunlukla yavaş adımlarla 12 ile 14 km arasında yürür. Cinsi fark etmeksizin, tüm atların egzersize ihtiyacı vardır. Atlar özellikle ayakta durmayı sevmez ama durmaları gerekiyorsa üzerinde duracakları rahat bir zemin ararlar. KRAIBURG’ un geliştirdiği ahır zeminleri kauçuk altlıklar ve yatakları hayvanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılar.

7img_9713

Tam olarak atların sağlığı için gerekli olan yumuşaklık ve elastikiyete sahip 18 ve 24 mm kalınlığında teknoloji ile üretilen hijyenik  KRAIBURG kauçuk at yatağı toynak, tendon ve eklemlerini korur, bunun yanında soğuk ve su geçirmez, ayrıca temizlemesi de çok kolay- sadece bir ucundan kaldırıp hortumla yıkamanız yeterli.

KRAIBURG at yatağı ve döşemesi atların ayakta durmasını zevkli hale getirirken, sahiplerine zaman ve para tasarrufu sağlar.

KRAIBURG box içinde kauçuk at yatakları üzerine yataklık sermelerini önerir, çünkü yataklık suyu sıvıyı tutar. Serptiği yataklık miktarını ve masrafları azaltırken hayvan dostu ahır yönetimi sağlamaya yardımcı olur. Öncelikle kullanılacak yataklık miktarında %50 ila %70 azaltılmasını sağlar. Böylece hayvan dışkısı ve ahır temizleme dahil tüm masraflar yüzde elliye kadar düşürülebilir. Böylece çalışma saatleri azalır ve at ve at sürüşü için daha çok zaman kalır.
Atlar kuru toynaklarla ayakta dururlar.

At ahır ve barınak zeminleri ve duvar korumaları

Bizden bir ipucu:

“at tuvaleti” kurarak daha da büyük tasarruf yapmak mümkün. Bu da box içinde sadece küçük bir kısmına yataklık serpilirken, büyük kısmına serpilmeyeceği anlamına gelir. Atlar idrarlarının nereye sıçradığını çok çabuk fark ederler. Atlar kendi idrarlarının sıçramasından korunur ve yataklık alanını tuvalet olarak kullanmayı alışkanlık edinirler. Böylece kuru toynaklarla ayakta dururlar ve de atlar için doğal olmayan ayakta durma eylemi, atlar için daha keyifli hale gelir. Bu da; ahırın temiz ve kuru kalmasını sağlar. Bu da; yüksek oranda hijyenle birlikte minimum koku oluşumunu getirir.

At ahır zemini ve duvar korumaları

Zaman ve para tasarrufu sağlamanın yanında yataklık ve gübre yığını için daha az yer gerekir. Daha az yataklık malzemesi, da daha az toz demektir. Böylece, ahırda daha sağlıklı bir iklim oluşmasına katkıda bulunur. Atların soluduğu havadaki tozu da azaltarak temelde daha iyi bir ahır iklimi yaratmaya yarar. Özellikle atlar box’da tutuluyorsa, avantaj sağlar; çünkü hareket eksikliğinin yanında, soluyacak temiz havanın kısıtlılığı (özellikle kalitesiyle ilgili kısıtlılık) önemli bir dezavantaj oluşturur.

At ahır zeminleri ve altlık

Kauçuk at yatağını döşemek çok kolay

Atlar için üretilmiş ahır zeminleri döşemeleri 100 x 100 Cm ebatlı 18/ 24 mm kalınlıktadır. Yumuşak KRAIBURG altlıklar yaklaşık 23-25 kg ağırlığıyla çok kullanışlıdır. Kauçuk puzzle parçalar bir ya da iki kişiyle zemine yerleştirilir ve gevşekçe birleştirilir. Puzzle kilit birleşme noktalarında; öyle sıkı birbirine geçer ki neredeyse pürüzsüz bir zemin oluşturur ve döşemesi çok kolaydır. Sonuç olarak döşemeler birbirine bağlanınca çok sağlam durur, Yani, KRAIBURG altlıkları yere vidalamanızı önermiyoruz; bu sadece ilerde temizliği engeller, hem de ahır detaylı temizlikten geçerken kaldırması kolaydır.

Kullanım alanına göre ayarlamak için KRAIBURG kauçuk döşemeyi keskin bir bıçak kullanılarak istenen ebatta kesebilirsiniz. Maket bıçağı veya keskin bir bıçakla kolayca kesilebilir. Bunu yapmak için, sadece bıçağı hafifçe ıslatın ve gergince tuttuğunuz zemini kesin.

Montaj zemini

KRAIBURG kauçuk döşemesi boxlar, padoklar ve geniş alanlarda kullanılabilir. Ancak: döşeneceği zemin düz, temiz, pürüzsüz ve suyun akmasına izin verecek % 2 civarında bir eğim olmalıdır. Beton zemin, asfalt, parke (beton temel, beton kütük, kaldırım taşı, asfalt) vb. olabilir

Ahırın zemini düz değil ise, örneğin humus, kil veya çakıl ise suyu toplar; bu da hijyeni etkiler, başka bir deyişle, KRAIBURG’u döşemek mümkün değildir.

Su geçirgenliği ve drenaj

Beton zemine drenaj eğimi verilmemişse veya yeterli bir drenaj yoksa, sızıntı altlığın kenarlarından ve aralarından geçebilir; Bu durumda dahi böcek ve rutubet oluşmayacağı için tamamen zararsızdır. Su geçirgen olan gözenekli altlıkların tersine, KRAIBURG kauçuk döşeme idrar veya benzeri maddelerce sırılsıklam olmaz. Bu da minimal seviyede koku oluşumu ile birlikte yüksek seviyede hijyen sağlar.

Temizlik ve dezenfekte

 • Zeminin günlük temizliğini yapmak kolaydır KRAIBURG kauçuk döşemesi katı blok kauçuktan yapılmıştır ki bu da içine su geçirmez özellik kazandırır
 • Döşemeyi detaylı bir temizlikten geçirmek ve ahırın iklimini pekiştirmek için, altlığın yılda bir kez kaldırılıp dibinin (örneğin yüksek basınçlı temizleyiciler) basınçlı su ile ve üzerinin limon tuzu ile temizlenmesi tavsiye edilir.
 • Döşeme bir kenarından basitçe tutulup kaldırılır ve hortum tutularak yıkanır. Yeterli meyil derecesi verilmemişse ya da bir drenaj yoksa sıvıyı tutacak uygun emici bir yatak (örneğin parçalanmış saman, mineral emici yatak) kullanılabilir.
 • KRAIBURG döşeme özel bir kauçuk bileşeninden yapıldığı için çok sağlamdır 5 yıl kopma, yırtılma ve sertleşmeye karşı garanti verir ancak 15-20 yıl kullanılabilir.
 • Ne at, ne at nalları, ne de çivileri KRAIBURG kauçuk döşemeye zarar vermez. Üzerinde nal ile gezindiğiniz takdirde, döşeme belki 15 veya 20 yıl dayanmaz tabi ki, ama bir 10 yıl daha sapasağlam kalacaktır.
 • KRAIBURG döşemeyi elden çıkarmak istemeniz sorun değil; yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir.

KRAIBURG Kauçuk döşemenin diğer avantajları nelerdir?

KRAIBURG kauçuk döşeme kaymaz yüzey güvenli yürüyüşü teşvik eder ve toynak mekanizmasına iyi gelir ve atlar yürürken daha sakin ve emin adımlar atarlar. Yumuşak ve darbe-soğurucu özelliğiyle tendon ve eklemlerini aşırı yüklemeden korur.

At ahır zeminleri
At ahır zeminleri ve altlık kullnımı

KRAIBURG kauçuk ile

KRAIBURG kauçuk ahır zemini özellikle atlar için en uygun yumuşaklığı ve uygun tutunma gerekliliğini karşılamak için tasarlandı.

 • Atlar her zaman uygun yumuşaklıktaki zemine temas eder.
 • Ses yalıtımı ile ahırda daha sessiz ve sakin bir ortam yaratarak gereksiz gürültü ve stresi engeller.
 • Kauçuğun yalıtkanlık etkisi vardır: zeminin daha az soğuk olması yani: daha az kas problemi, romatizma ve topallığa neden olması demektir.
 • KRAIBURG kauçuk altlıkların hijyeni ve bakımı kolaydır ve özel yüzey yapısı kolay temizleme sağlar.
 • Hızla kurur ve diğer yatak türlerinin temel özelliği olan amonyak kokusunu azaltır.
 • Dayanıklı ve yumuşak KRAIBURG kauçuk altlık ve duvarlıklar; atların (tik) eşeleme, tekmeleme alışkanlıklarını azaltır ve atların darbelerden zarar görmesini engeller.
 • Kauçuk altlık, beton zeminde çok daha çabuk eskiyen at nallarını korur.

Atlar yatar ve kalkarken oldukça zorlanırlar

Beton zemin üzerinde altlık sap miktarı yeterli olmadığı durumlarda deride çizik ve kesiler oluşabilir, eklem ve ayakları zarar görebilir ancak KRAIBURG kauçuk zemin ile bu riskleri ortadan kaldırmak kolaydır. Kauçuk üzerinde dönerken atın sendelemesini, toynaklarının çevrilip incinmesini engelleyerek atın eklem ve toynaklarını koruyacak elastikiyete ve tutunmaya sahiptir.

KRAIBURG kauçuk tamamıyla sağlığa zararsızdır. Bir at kauçuktan bir parça yuttuğunda tamamen zehirsizdir. Bir at, örneğin can sıkıntısından kauçuğu çiğnerse – bir gurme olarak- hiç şüphesiz onu geri çıkaracaktır.

At ahır zeminleri kauçuk kaplamaları

BELMONDO kullanan ünlü referanslar var mı?

www.kraiburg.com.tr

www.fermanet.com

Isı yalıtımı ve kayma direnci de önemli faktörlerdir.

Atları elektrikle iten Horse-walker için kauçuk döşemeye karşı uyarıyoruz!! Atlar üzerinde yürüdükleri altlık sayesinde izole olurlar bu da, elektrik akımının topraklanamaması demektir. Bu durum kış ayında insanın arabaya dokunup da elektrik akımına kapılmasına benzer. Çoğu durumda tehlikeli sonuçları olabilir, çünkü At elektrikle dolar ve sonrasında elektriğini boşaltır. Bu sebeple sadece KRAIBURG endükif At ahır zeminleri Horse-walker altlık kullanılmalıdır. Özel patent sayesinde hassas mikro yapılı kauçuk döşeme

Adeta makinesi zemin kaplaması At ahırları ve barınak zeminleri

KRAIBURG kauçuk teknolojisi sayesinde At ahır zeminleri için olan tüm ürünlerimiz mikro-yapıya dayanır. Bu dayanıklı yapı, yüzeye mükemmel bir kaydırmaz özelliği katmanın yanında, yüzeyin nefes almasını sağlar. İdeal profil kalınlığı ile at sağlığına ve toynak eklemleri için gerekli yumuşaklık ve elastikiyeti sağlar.

Bir yanıt yazın