Buzağı Barınakları ve Ahırları

Doğru seçilen ve yönetilen uygun buzağı barınakları, ilk 24 ayda optimum buzağı büyümesi ve refahını sağlayan önemli bir etkiye sahiptir.

Buzağı ahırları, buzağı tarlaları ve buzağı kulübeleri

Doğru ürünlerin kullanımı ve iyi işçilik sayesinde buzağılar daha erken döllenebilir, büyüme artar, buzağı kaybını önemli ölçüde azalır ve ilk iki laktasyondan sonra süt üretimi artar. Sonuçta işçilik, zaman tasarrufu ile birlikte, daha karlı işletme ortamı ve koşulları oluşur. Sürülerimizin geleceği ve kazanımı için emek, zaman ve para harcadığımız Buzağı barınakları kayıplara yol açabilirler.

Buzağı kayıplarının temel sebepleri

 • Doğum öncesi uygulamalar
 • Doğum sürecindeki uygulamalar
 • Yetiştirme sistemi ilk 8 hafta( 40 gün)
  • Barınak modeli
  • Bakım uygulamaları

Mutlu buzağılar…için Buzağı barınakları ve yaşam alanını hayvan doğasına uygun seçmek ve kullanmaktır.

Buzağı barınakları

Buzağı yetiştirme için en uygun koşulların sağlanması için uygun barınak koşulları için üç temel prensibine dayanıyor işçilik, refah ve büyüme. Bu ilkeler, çiftliğinizde optimal buzağı yetiştiriciliğine katkıda bulunur. Sağlıklı buzağılar hızla büyür ve az ilgi gerektirirler. Bir buzağı ne kadar sağlıklı ise ilk üç ayı boyunca o kadar iyi gelişir. Özellikle ilk üç ayda, sistemlerimizin buzağılar gelişmesi açısından oldukça etkili olduğu kolayca görülebilir

Buzağı Kulübesi seçerken

Barınak koşullarına uygun buzağı kulübeleri seçilmediğinde aldığınız kulübeler size ve hayvana faydadan ziyade zarar verebilir. Faydalı link

 • Kullanım alanlarına göre: Açık alanlar için (UV koruyucu) / Üstü örtülü alanlar için / Kapalı alanlar için
 • Temizlik sistemine göre: Tekerlekli ( mobil) / Yükseltilmiş kulübeler / Devrilebilen / Kaldırılabilen / Sabit
 • Buzağı yaşına göre: 0-4 hafta / 0-6 hafta / 0-8 hafta
 • Ölçülerine göre : Küçük / Orta / Büyük
 • Barınak şekline göre: Kapılı / Bahçeli (çitli) / Hibrit / Grup
 • Malzemesine göre: Fiber (Fiberglas ve takviyeli polyester) / Polietilen / Galvaniz / Aluminum / Plastik

Buzağı Kulübeleri ve kullanımı

Yetiştirme için en uygun koşulların sağlanması için uygun buzağı barınakları şarttır. Buzağı yetiştiriciliğine İşçilik, refah ve büyüme optimal katkıda bulunur. Buzağı kulübelerinin çeşitli modelleri, minimum iş ile maksimum verim sağlar. Ek olarak buzağı bakımını daha kolay hale getiren servis ve aksesuarlar da önemlidir. Detay için

İşçilik

İş-gücü maliyetleri, günümüzdeki süt çiftçilerinin operasyonel yönetimi açısından daha da önem kazanmaktadır. Sonuç olarak; Buzağı barınakları ve sistemleri geliştirilmesi ve üretimi sırasında ergonomi, kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, esneklik, hareketlilik, hijyen ve dayanıklılık üzerine yoğunlaşmamalıdır.

Rahatlık

Sağlıklı genç hayvancılık, dengeli bir büyüme ve yüksek verimli bir süt sürüsü sağlamak için temel oluşturmaktadır. Başka bir deyişle, gelecekteki kazançlar için. Tıbbi bakım masrafları mümkün olduğunca düşük tutulmalı ve hatta tamamen önlenmelidir. Sağlıklı buzağı yetiştirmek için temiz hava, tatlı su, yüksek kaliteli yem ve hijyenik ortamlar ön koşuldur. sağlıklı ve hızlı büyüyen sığırlara en iyi katkıyı yapar. Kulübelerde uygun hava sirkülasyonunu çatı önündeki havalandırma delikleri aracılığı ile yaparken içeriyi kuru ve temiz hava ile tutar.

Büyüme

Uygun buzağı barınağı, ilk 24 ayda optimum buzağı büyümesi sağlar. Örneğin, kaliteli buzağı barınağı nedeniyle optimum büyüme ile standart büyümeye göre daha fazla kilo ve ağırlığa ulaşmasına neden olacaktır. İlave olarak daha kolay döllenebilir olacak.

Buzağı barınakları

Mutlu buzağı mutlu çiftçi

Sağlıklı buzağılar hızla büyür ve az ilgi gerektirirler. Bir buzağı ne kadar sağlıklı ise ilk üç ayı boyunca o kadar iyi gelişir. Özellikle ilk üç ayda, sistemlerimizin buzağılar gelişmesi açısından oldukça etkili olduğu kolayca görülebilir. Buzağı kulübelerini kolayca takip edebileceğiniz üstü açık modeller ile her daim gözünüz üzerlerinde olur bu sayede daha çabuk müdahale edebilirsiniz ki buda maliyet düşürmeniz için iyi bir nedendir.

Buzağı yetiştirme sistemleri buzağıların refahını ve büyümesini kolaylaştırır, işçilik maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Sağlıklı buzağılar, çiftçi için daha az bakım ve endişe demektir.
Buzağı kulübeleri dayanıklı, fiberglas takviyeli polyesterden veya polietilen plastikten imal edilmiştir ve şu avantajlara sahiptir: Güçlü ve sağlam yapısı ile uzun kullanım ömrüne sahip, Sıcağa, soğuğa ve hava akımına korunaklı kulübeler, buzağılar için en uygun mikro iklim yaratır. Barınağın iç kısmı temizlemeyi kolaylaştıran bakteri gelişimini önleyen pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Kulübelerin taşınması kolaydır, bu da temizlemeyi kolaylaştırır.

Buzağı Kulübesi içinde ISI

Buzağı kulübelerimizin uygun bir sıcaklıkta kalmasını sağlamak için, kullandığımız malzemenin UV koruyucu tabakası vardır. Ayrıca, malzeme parlak beyaz. Sonuç olarak, CalfOTel® buzağı kulübelerinin ışık geçirgenliği diğer markaların ışık geçirgenliği çok daha düşüktür. CalfOTel® buzağı kulübelerinin şeffaflığı ve UV geçirgenliği, diğer buzağı kulübelerinden görsel olarak daha düşüktür. Isı ve güneş ışınları engellediği için içerideki buzağı rahatsız olmaz. Düşük sıcaklık, çiftçinin çalışmasını da kolaylaştırır.

Cereyan bir faciadır

Cereyansız hava koşulları buzağıların refahında çok önemli bir faktördür. Buzağı kulübesindeki karbondioksit ve gaz halindeki amonyağın boşaltılması ve havanın sürekli taze oksijen ile yenilenmesi sağlanması hayati önem taşır ancak cereyandan kaçınılmalıdır.

Sıcak havanın soğuduğu ve daha sonra çöktüğü bir fenomen sonucunda cereyan oluşur

Diğer marka kulübelerinde hava akımı kafa yüksekliğindedir ve buzağılar için daha rahatsızdır.

Yükseltilmiş buzağı kafesleri:

Buzağı ölümleri kabusunuz olmasın! Buzağılar 0-8 hafta arası dönemde özenle korunmalı. Barınaklarının zemini : kuru, temiz, yumuşak, etrafı rüzgardan korunaklı, insan, hayvan temasının ve etkilerden uzak tutulması gerekir.

Ekonomik ve en sıhhi çözümler için yükseltilmiş kulübe, yükseltilmiş buzağı kafesleri veya yükseltilmiş zeminli buzağı tarlası kullanılması önerilmektedir.

Ekonomik ve en sıhhi çözümler için yükseltilmiş kulübe, yükseltilmiş buzağı kafesleri veya yükseltilmiş zeminli buzağı tarlası kullanılması önerilmektedir.

Ayaklar ile yerden en az 15 cm yükseltilmiş ızgara tel / sac/ ahşap malzemeden alt zemin sayesinde buzağıdan oluşan her tür idrar ve akıntı doğrudan aşağıya akar ve hayvanın yattığı zemin kuru kalır.

Yükseltilmiş kulübe ve tarla zeminleri

Yükseltilmiş buzağı kulübeleri

Buzağı kulübe içine yerleştirilebilecek olan mazgal (mesh) altlıklar: Plastik kaplı metal (baklava desen/ dikdörtgen) – galvaniz kaplı mesh- plastik MIK- ve 5 mm ızgara mesh gibi ürünlerdir.

Yükseltilmiş Buzağı Barınağı (tarlası) ve zeminleri

Buzağı tarlaları için Beton mazgal – MIK plastik – Sac büküm malzemeler kullanımı yaygındır.

Buzağı tarlası kauçuk zemin kaplama
Buzağı tarlası kauçuk zemin kaplama

Buzağı tarlası alt zemininde kanal ve bu kanalda sıyırıcı çalışan ızgara zeminli buzağı barınaklarıdır. Kulübeler bu zeminler üzerine yerleştirilerek hayvan ve barınak temizliği hayvan teması olmadan yapılır.

Buzağı tarlası Beton mazgal zeminleri

Tel veya sacdan olan bu zemin üzerine özel LOSPA KRAIBURG kauçuk yataklık monte edilerek, kaygan olmayan bu zeminde hayvan için gerekli yumuşaklık da sağlanmış olur.

 • Bu zeminler plastik MIK , Mazgallı Metal ızgara veya Izgara Beton ile yapılır. bu sayede tarlada oluşan her tür dışkı ve bu zemin sayesinde buzağıdan oluşan her tür idrar ve akıntı doğrudan aşağıya akar ve hayvanın yattığı zemin kuru kalır.

Alt tarafında bulunan kanal proje durumuna göre:

 1. otomatik sıyırıcı ile
 2. Sifon (Flushing) yöntemi ile yıkanarak.
 3. Traktör yardımı ile günlük temizlik yapılırken hayvanlar ile temas sağlanmaz.

Bir yanıt yazın