İneklerde Eklem Sağlığı

Vücut üzerinde oluşan geçici yüke rağmen, kas dokusu: alt deri yağ dokusunun yumuşaklığı ve elastikiyeti sayesinde deriye kan akışını sağlayabilir. Ancak yük çok fazla ise veya çok uzun süreli olursa deri üzerinde kılların dökülmesine sebep olur. Kemik dokusunu üzerindeki bu bölgelerde dirsek eklemlerinde deri agnozi oluşumuna sebep olur.

Yatma sebebi ile oluşan eklem problemleri

Yatma sebebi ile oluşan yaralar ve eklem iltihabı (decubitus -Decubitis) öncelikle kıl dökülmesi şeklinde görülen (alopecia) genelde diz ve dirsek derisindeki değişimler. Deri üzerinde oluşan baskı ve yük, kesin bir risk faktörü olarak bu tür hastalıkların oluşması için zemin hazırlar.

eklem sagligi2
Yumuşak yatak üzerinde: Ağırlık geniş alana dağılır ve eklem üzerindeki baskı azalır

İnekler yatarken, zemine temas eden derileri kendi vücudunun tüm ağırlığına maruz kalır. Yatak yüzeyi sert ise kemik dokusu ile deri arasında kalan bölgede kan dolaşımını ciddi şekilde engeller. Yatma esnasında hayvan vücut ağırlığını yumuşak yatak üzerinde ne kadar çok dağılırsa, deri dokusu daha iyi ve uygun şekilde beslenir.

Sert yatak üzerinde: Ağırlık tek noktada eklem üzerine baskı yapar

Eklem iltihaplanması nedenleri

  • Aşağıdaki faktörler yatmaktan kaynaklanan eklem iltihaplanması ve deri zedelenmesine sebep olurlar:
  • Derinin beslenmesi ve kan dolaşımı basınç sebebi ile engellenir. Bu metabolizmayı yavaşlatır böylece deri görevini tam yapamaz ve sağladığı koruma azalır.
  • Kıl kayıplarının sebebi ise kıl kökü metabolizmasının bozulmasından kaynaklanır. Kılsız deri kendini dış kaynaklı etkilerden koruyamaz.
  • Nem (süt, idrar, ve gübre) deriyi yumuşatır ve inceltir. Bu tip pişik oluşmuş deride, bakteriler daha kolay nüfuz eder ve iltihaplanmaya sebep olur.
  • Hijyen olarak yetersiz yatak alanları  içinde yoğun miktarda bakteri bulunan gübre ve sıvı birikimi sebebi ile, enfeksiyon oluşumu için tehlikeli bir kaynaktır.
  • Geviş getirmeyecek şekilde alına yem ile yeterli olamayan vitamin destekleri, mineraller ve katkı elemanları.

Eklem sağlığı için

Yatak alanlarını düzenleyerek , hayvanın vücut ağırlığını kolayca dağıtabileceği hale getirmeli. Yatak derinliğinin yatak tipinden daha önemli olduğunu bulmuştur. Bir üreticinin günlük yaşamında, yatakların derinde kalmasını ve aslında her zaman ineklerin altında kalmasını sağlamak zor olabilir.

  • Yatak alanı devamlı kuru, yumuşak, nemi emen ve deri dostu malzemeden olmalı.
  • Yatak alanı daima temiz olmalı
  • Optimum besini almalı (geviş için uygun olan)

İnek Yatakları ve uygunluğunun tespiti

Yatma yeri (durak) zemininin ve ölçüsünün uygun olup olmadığını anlamak için: İneklerin diz, kalça, bilek gibi yerlerine bakılır. Özellikle kemik çıkıntılarının olduğu bölgelerde apse, yaralanma, şişme, soyulma ve sıyrılma saptanırsa bu rahatsızlıkların inek yatıp kalkarken oluştuğunu ve yatma yeri zemininin uygun olmadığını gösterir.

Eklem sağlığı için diğer risk faktörleri: Ahır yüzeyi, yatak tipi, yatak derinliği, yatak düzeni rutinleri, durak tasarımı ve durak boyutları ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın