Ahırlar için IZGARA beton zeminler

Modern ve endüstriyel ahırlarda DOĞAL ortama en yakın şartları sağlamak için hayvan konforunda öncelik ahırın KURU, TEMİZ ve YUMUŞAK olması olmaz ise olmazlarındandır.
Bu sebeple tavsiye edilen IZGARA beton zeminler TEMİZ ve KURU ortam sağlarken ızgaralı MAZGAL tip beton ve üzeri kauçuk kaplanarak YUMUŞAKLIK sağlanmaktadır.
Bu tip ızgara beton ve Mazgal ahır zeminleri üzerine kauçuk uygulamaları hayvan davranışı üzerinde olumlu etkileri de yadsınamayacak kadar fazladır.

Ahır zeminleri

Hayvan ve inek dostu bir zemin sağlamak için inşaat sürecinde ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiğini göstermiştir. Bir zemini inek dostu olarak tanımlamak için kullanılabilecek özellikler şunları içerir:

 1. nispeten kuru bir yürüme yüzeyi sağlamalı,
 2. Kendinden emin ve rahat bir duruş sağlamalı ve
 3. Dayanıklı olmalıdır.

İnekler ve Beton Zeminler

Kaymayı engellemek amacıyla pürüzlendirilen beton zeminler tırnakları aşırı derecede aşındırabilir ve kırabilirken, pürüzsüz zeminler yeterli tutunmayı sağlamaz. Çok pürüzlü olan ve aşınma nedeniyle yaralanmaya neden olan beton zemin yüzeyi ile çok pürüzsüz olan ve yetersiz basıldığında yaralanmaya neden olan yüzey arasında ince bir çizgi vardır. Deneyimler, ahır inşaatı sırasında yapılan en büyük hatanın genellikle zemin kaplaması olduğunu göstermiştir.

Ek olarak, sezgilerimiz bize, ineklerin sert betondan kurtulmasını sağlamak için döşeme yüzeyinin tamamı olmasa da en azından bir kısmının esnek özelliklere sahip olması gerektiğini söylüyor.

Zeminlerin ayrıca yapısal olarak sağlam olacak şekilde tasarlanması ve inşa edilmesi gerekir. Bu, orijinal zemin özelliklerinin bir süre daha korunmasını sağlayacaktır.

KURA-S kauçuk ızgara zeminlerde hayvan davranışları için TIKLAYINIZ!
İlk yatırım maliyeti yüksek gibi görünse de 3-5 yıl içerisinde amorti etmekle beraber hayvan sağlığı, et ve süt üretim artışları yanı sıra hayvan konforu üzerinde çok olumlu etkileri olduğu açık ve net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.
Bununla ilgili yapılmış testler de doğrulamaktadır.

Prefabrik Beton Çıtalı Zeminler

Ön dökümlü beton mazgallı (çıtalı) zeminler, öncelikle ahır içi yollarını temizlemek için gereken günlük iş miktarını azaltmak ve sıvı gübreyi doğrudan ahır geçidinin hemen altında bulunan bir depolama veya yerçekimi toplama oluğuna pasif olarak aktarmanın bir yolu olarak geliştirildi. Izgara mazgallı zeminler, durak sıraları arasındaki yollarda, besleme yüzeylerine bitişik, transfer yollarında ve sağım merkezi bekleme alanları da dahil olmak üzere, kapalı barınak sistemleriyle ilişkili ineklerin yoğun olarak bulunduğu alanların çoğunda kullanılmaktadır.

Ek olarak, bazı üreticiler, sıyırıcı gübre atma alanı olarak kullanmak amacıyla, beton yolların uçlarına mazgallar yerleştirmektedir. Ancak bu uygulama önerilmemektedir. Bir geçitte biriken nispeten büyük hacimdeki gübre, geçidin ucunda bulunan zeminin birkaç dar yarığından etkili bir şekilde düşmeyecektir. Her geçitte çapraz olarak konumlandırılan 8 ila 10 inç genişliğindeki sürekli mazgal sistem gübrenin aşağıda bulunan bir depolama çukuruna veya yerçekimi akış borusuna düşmesi için yeterli alan sağlayacaktır.

Mazgal üst ve altı temizliği

Üst temizliği mazgal kanalları sıvı gübreyi doğrudan ahır geçidinin hemen altında bulunan kanala akmasını sağlar ancak bir miktar kuru dışkı yüzeyde tutunabilir. Bu durumda katı dışkıyı bertaraf etmek ve kanala itmek için genelde halatlı veya robot sıyırıcılar kullanılır.  Robot  ve sıyırıcı kullanmak istemeyen yönetim KRAIBURG SB model kendinden drenajlı kıvrımlı kauçuk ile doğal boşaltma imkanlarını kullanabilir.

Alt kanal temizliği için 2 yöntem vardır. Geleneksel olan kanatlı sıyırıcı arabaları veya flushing ( kendinden drenajlı sifon) yöntemidir. geleneksel yöntem ilk yatırım inşaat maliyeti daha az olmakla beraber çalıştırma ve yönetme maliyeti zamanla artmaktadır. Flushing yöntemde kanal inşaatında drenaj eğimi ve hafriyat  daha fazla yatırım gerektir.

İdeal ahır mazgallı zemini:

 • Beton ızgara zemin her alanda monte ve askı olarak kullanılabilir.
 • Diğer ızgara mazgal sistemlere ile beraber uygulanabilir.
 • Pürüzsüz beton yüzeyi.
 • Çapaksız mazgal delikleri ve kanalı.
 • Bearing: 12 cm – Yük sınıflandırması : A2/A3
 • Beton kalitesi: C 40/50 –  Üretim standardı normları: DIN EN 12737
 • Sığırların bulunduğu yaşam alanlarında mazgallar kanalları miktarı ve kanal genişliğinin yeterli olması temizlik ve fayda açısından önemi fazladır. IZGARA ORANI.
 • Sağmal ahır içinde ise iki değişik ölçüde mazgal genişliği kullanılması önerilir.
 • Duraklı ahırlar ve hayvancılık nedeniyle iki farklı slot genişliği için çok mükemmel sonuç sağlar.
 • Ahırın farklı bölümleri ve diğer mazgal çeşitleri ile düz betonarme zemin birleştirmek mümkündür.
 • Optimum temizlik uzunlamasına mazgallar dizisi ve dışkı sıyırma kenarı ile sağlanabilir.
 • Hayvan dostu yüzey ile bu tip mazgal beton yüksek dayanıklılık ve sağlamlığı – garanti etmektedir.
 • Mazgal genişlikleri (3,5 cm veya 3,9 cm) olup, farklı zemin çeşit kauçuk yüzey kaplaması için uygundur.
 • Kurulum süresi büyük elemanları sayesinde oldukça kısa ve bu sayede montaj maliyeti oldukça düşüktür.

Mazgal beton Ölçüleri:

Besi ahır zeminleri : Quad 850 kg kadar hayvanlar için

En :55 cm 

Boy : 80 cm den-370 cm.   Ağırlık 244 kg/ m

Sağmal ve Buzağı ahır zeminleri  : 400 kg’dan 850 Kg kadar hayvanlar için

Kalınlık 16 cm / 20 cm

Boy : 80 cm den-370 cm.

Ağırlık 198 -221 kg/ m

BUZAĞI tarlası zeminleri için 85 Kg olan hayvanlara

En : 110 cm

Boy : 200-210-220-230-240-250–275-300-325-350-375-400- 425

Ağırlık : 245 kg/ m2

Ürün detay ve fiyatları için web sitesini ziyaret edin http://www.fermanet.comİNEK YATAĞIAHIRAHIR ZEMİNLERİBESİ AHIRIBETON ZEMİNLERIZGARA ZEMİNMAZGAL BETON

Bir yanıt yazın