Yatak Konforu

Büyük baş sığırlar için yatak ve yatma konforu

Hayvan yatağı alırken yatak konforu ve dayanıklılık kriterleri yalnızca“ pazarlama beyanlarına” dayanırken, şimdi ise DIN standartları pazara ve kriterlere şeffaflık getirerek doğru ürünü seçmeyi kolaylaştırıyor. Bu standart, aynı zamanda, finansman programları ve alım kararları için bir temel oluşturabilir.

Konforlu hayvan yatağı nedir?

Hayvan yataklarının tam olarak tanımlanmamış ve olan “rahat yataklık” terimi, geçmişte satın alma kararları ve finansmanı için bir temel öğe olarak kullanılmıştır. Ancak üreticiler ürünlerini ne zaman konfor yatağı olduğunu ilan edebilirler? Hangi teknik ve hayvanla ilgili kriterler karşılanmalıdır? Hayvan konforu için minimum gereklilikler DIN standardı açık, basit ve net olarak tanımlamıştır.

DIN 3763 – “Konfor sınıflandırması

DIN 3763 – “Konfor sınıflandırması Sığır yatak ve altlıkları için tek tip standartları belirler,

Sığır ve süt ineklerinin yürüme ve yatma alanlarındaki esnek stabil zemin kaplamaları – gereksinimler ve testler Hayvan açısından yatakları özellikleri ve minimum gereksinim açıkça tanımlanmıştır.

 • DAYANIKLILIK (ör. Aşınma direnci, asit direnci),
 • REFAH (örneğin kayma direnci) gibi belirli standartları karşılamalıdır,

Üreticiler ürünlerini DIN standardına göre (inek yatağı ve ahır zeminleri kaplamalarının) ESNEKLİĞE göre mm olarak deforme olabilirlik KONFOR sınıflandırmasına izin verir.

Yatak konforu ne kadar önemli

Hayvan yatakları özellikleri ve tüm bilgiler DLG Alman tarım enstitüsü den alınarak listelenmiştir. DLG tarafından yapılan test sonucu Tüm KRAIBURG ürünleri (hayvan yatak ve altlıkları üretimi ve malzemelerinde):

 • PAK SAĞLIĞA ZARARLI MADDESİZLİK sertifikası vardır.
 • SIGNUM ve FOCUS testleri mevcuttur
 • DIN 3763 uyumludur.
 • Örneğin en iyi iki ürün olan KEW Plus ve WINGFLEX,
  • en yüksek esneme oranına sahip en iyi kategori yatak Konforu olan 4. sınıfa karşılık gelir.

Tehlikesizlik “PAK” sertifikasına No 2018/ 6890 sahip tek kauçuk yatak üreticisi KRAIBURG

Organik hayvancılıkta kullanılabilen hayvan konforuna uygun ve hijyenik kapalı alanlar için KRAIBURG ürünlerini tercih ediniz”

Tercih edeceğiniz kauçuk yatak yıllar boyunca size ekonomik olarak külfet; bakım, onarım maliyeti çıkarmazken, hayvanlarınıza gerekli olan konfor ve refahı sağlaması gerekir ki! Sürdürebilir hayvancılık için katkı sağlasın.

KRAIBURG, her konfor sınıfında hayvan yatma alanları için uygun altlıklar sunar.

İnek Yatakları Kalite Kriterleri

 1. Dayanıklılık
 2. Yumuşaklık
 3. Şeklini koruma
 4. Isı yalıtımı
 5. Kayma direnci
 6. Temizlik ölçütü
 7. Bakım kolaylığı

İnek Yatakların Genel Özellikleri:

 • En az 30 mm kalınlıkta olmalı
  • 2-10 mm kalınlıkta olanlara şilte (döşek örtüsü)
  • 20-30 mm kalınlıkta olanlara yürüyüş yolu zeminleri (mat)
  • Kalınlığı 30 mm üstü olanlara yatak
  • Birden fazla özelliği olanlar ise fonksiyonel yatak olarak adlandırılır.
 • Yüzeyi kaygan olmaması için önlem alınmış olmalıdır.
 • Su ve gübre tutmamalı (hijyenik olmalı),
 • Bakteri üremesine ortam sağlamamalı.
 • Emici ve poroz olmamalı (mastitis için gereklidir).
 • Soğuktan ve sıcaktan koruyucu özelliklere sahip olmalı
 • Dayanıklı olmalı,
 • Şekil bozukluğu ve göçük oluşmamalı, esneme göstermemeli.
 • Ekonomik olmalı
 • Kolay serilip kaldırılabilir olmalı
 • İş gücünü azaltmalı

İnek yatağı -inek döşeği – inek şiltesi ve inek altlığı nedir

İNEK ALTLIĞI

Genelde doğal ve kullanılması en uygun materyaller olan: TOPRAK-KUM-PERLIT- KOMPOST GÜBRE- SAP olup (ilk kullanım fiyatı) yatırım maliyeti düşük olmakla beraber tedariki ve bakımı zordur. DEZAVANTAJI ise zaman içinde temini, işçiliği ve maliyeti yüksektir.

inek yatağı sap saman
İNEK DÖŞEĞİ

İnek döşeği: Genelde sünger-granül-toprak-Lateks gibi yumuşak malzemelerin kauçuk kılıf veya torba içine konularak veya dikilerek kullanılan ve sadece yumuşaklık veren döşeklerdir. İstenilen kalınlıkta uygulama yapılabilir.

Kullanım ömrü içindeki malzemeye göre değişmekle beraber, kulanım ve ekonomik ömrü oldukça kısadır. DEZAVANTAJI dezenfekte edilemez, yıkanamaz, söküldüğünde yeniden kullanılamaz bakteri oluşumu ve tutunması için uygun ortam yaratırlar ve kolay yanarlar. Detay için

İNEK ŞİLTESİ

İnek şiltesi: Genelde geri dönüşüm kauçuk veya EVA ( Ethylene Vinyl Acetate) gibi malzemeden olup hayvan ile beton arasındaki ilişkiyi kesen, yatak anlamında etkisi olamayan düz levha şeklindedir. Genelde tek-tip ve tek ölçüdedir, yumuşaklıkları kullanılan malzeme kalitesi veya ile orantılıdır. Kalınlıkları 3 mm ile 25mm arası değişir.

İnek yatakları

Fonksiyonel yatak

Fonksiyonel inek yatakları en az 30 mm kalınlıkta olup (ortalama kalınlıklar 30-65 mm kadar yataklar vardır). Özel kauçuk malzemeden ve sadece hizmet edeceği hayvan ihtiyaçları için özel üretilmiş olan (inek yatağı- Besi yatağı -buzağı yatağı-at yatağı -deve vs.) hatta inek cinslerine göre değişiklik gösterir.

Kraiburg fonksiyonel inek yatakları (birkaç fonksiyon bir arada)

 1. Arka 1/ 3 kısmında drenaj eğimi sayesinde kendiliğinden kurur
 2. Kenarları sert, ortası yumuşak bu sayede inek tam nerede yatacağını ve kalkarken nereden destek alacağını bilir.
 3. Tökez eğimi Şev sayesinde, inekler yatağa çıkarken ayakları takılmaz.
 4. Yatak altında bulunan entegre contalar sayesine yatak altı daima kuru ve temiz kalır.
 5. Yüzey deseni inek ve yatak arasında hava sirkülasyonuna izin verir.
 6. Yüzey dokusu sebebi ile deri hastalıkları, kıl dökülmeleri ve eklem ödemleri ve hasarları oluşmaz.
 7. Kraiburg fonksiyonel inek yatakları bakteri üretmez ve bakteri yaşamasına uygun yapı ve yüzeyi yoktur.
 8. Yatak yüzeyi çok özel bir malzeme ile kaplı olduğundan içine su almaz ve su geçirmez bakım gerektirmez,
 9. Temizlik ve dezenfekte için deterjan kullanılabilir,
 10. Hayvan cinsine göre değişik tip ve ölçülerde çeşitli yatak modelleri bulunur.
 11. Ekonomik kullanım ömrü en az 40 yıl olan yatakları, isterseniz 10 yıl sonunda alış fiyatınızın %50 sine geri satın isterseniz yeni veya üst model ile takas yapın.**

Dünyada fonksiyonel inek ve hayvan yatağını 1947 yılından bugüne üreten tek firma olup 10 yıl üretici garantisi vermektedir. Ve Türkiye’de 10 yılını tamamlamış ve halen kullanan 100’lerca büyük çiftlik vardır. Bilgi için web sitesinden ulaşılabilir

Fonksiyonel inek yatakları sut verimini artırır, nasıl mi?

 • İnekler sadece yattıkları surece süt üretirler ve iyi süt verim için inekler& günde 10-12 saat arası aralıklar ile yatmalıdır.
 • İnekler yataklarında rahat ederse Yatak Konforu ile yatma süresi arttığı için yaklaşık günde 1 litre (%2 -3) fazladan süt verirler. Bu da yılda yaklaşık 300 litre yapar ve yatak için yapılan yatırım kendini bir yıl içinde ödemiş olur.

YUMUŞAKLIK:

İnekler günde 12 saatten fazla yatarlar ve yattıkları yerlerin rahat, yumuşak olması gerekmektedir. Sert yatak yatma zamanını ile süt üretimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda eklem rahatsızlıklarına ve yaralanmalara sebep olur. Yumuşaklık= esneme miktarı yani deformabilite olarak adlandırılır.

Yataklık üzerine (200 kg/ r= 120 mm) ölçüsünde malzeme ile baskı yapıldığında, olması beklenen esneme miktarı mm olarak veya % olarak belirtilir. Esneme oranı %42 altındaki yataklar sert olarak kabul edilir.

yumuşak inek yatakları
 • Konforlu= Esneklik oranı > % 50 ve üzeri yüksek verimli hayvanlar için
 • Rahat = Esneklik oranı > % 40-50 serbest duraklı ahırlar için
 • Yumuşak =Esneklik oranı > % 30-40 besi ve bağlı duraklar için
 • Sert = Esneklik oranı < % 10-25 yürüyüş yol zeminleri olup, yataklık olarak kullanılması tavsiye edilmez!!

DAYANIKLILIK:

Ürünlerin pazara sunmadan önce belirli testlerden geçirilmiş olması gerekmektedir. Üretilen birçok kauçuk altlık bir süre sonra delinme, yırtılma gibi sorunlar nedeniyle yapılan yatırımın maliyet açısından fayda sağlamadığı anlaşılabilir.

ŞEKLİNİ KORUMA:

Durak alanlarına serilen kauçuk yatak ve döşekler baskı altında kaldıkları zaman içe doğru gömüldükten sonra tekrar eski şeklini almıyorsa! Burada oluşan çukurluklara pislik birikecek ve hayvanın yattığı alanda mikroorganizma faaliyeti başlayacak. Ayrıca işçilik ve temizlik açısından da bir sorun teşkil edecektir.

ISI İZOLASYONU:

Sığırların sıcaklık stresi yaşadıkları zamanlarda verimlerinde bir kayıp söz konusudur. Sentetik altlıkların ısı yalıtımı organik altlıklara göre daha iyi olduğu yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir.

KAYMA DİRENCİ:

Ahır zeminleri genelde beton malzeme kullanılarak yapılmaktadır. Uygun koşulları sağlamayan zeminler hayvanların temkinli yürümesine ve kızgınlık aktivitelerinin azalmasına sebep olmaktadır. Kullanılan altlıkların durak alanlarında ve yürüme yollarında hayvanların kaymasına karşı dirençli olması ise hayvan davranışları ve hareketlilik açısından önemli bir kriterdir.

Yatak konforu, hayvan konforu ve inek yatağı fiyat ve özellikleri ile detay bilgi için web sitemizde diğer sayfalara bakınız.

Kraiburg inek yatağı ile mera konforu

İneklerin verim performanslarının iyi ve uzun ömürlü olmaları yaşadıkları yerlerin konforlu olmasıyla alakalıdır. Hayvanların sağlıkları ve verimlerindeki üretkenliği için nitelikli KRAIBURG ürünleri modern ve uygun barınak koşulları sağlar.  İneğin barınaktaki konforu ve verimliliği için en uygun çevre şartları şu şekilde sıralanır; Doğru Yem, Taze ve Temiz Su, Yumuşak Yataklar, Kuru ve Temiz Gezinti Alanları ile İyi Yönetimdir.

İnek yatak fiyatları, modelleri, çeşitleri ve detay bilgi için Fermanet.com sayfasını ziyaret ediniz.

Organik hayvancılıkta kullanılabilen hayvan konforuna uygun ve hijyenik kapalı alanlar için KRAIBURG ürünlerini tercih ediniz”

10 yıl garantili hayvan yatağı sadece Kraiburg’da

KRAIBURG markalı 10 yıl garantili hayvan yatağı kullanım ömrü ortalama 40 yıldır.

 • İster 10 yıl garanti boyunca kullanın ve 10 yıl sonra alış fiyatınızın – %50 sine geri alalım,
 • İster 10 yıl sonunda ürününüzü yeni model ile yenileyin,
 • İster kullanım ömrü ortalama 40 yıl boyunca sorunsuz kullanın.

Bu taahhüt geri alım sözleşmesi ile beraber sadece KRAIBURG Logolu ürünler için geçerlidir.