Ahır perdesi ile doğal havalandırma

İnekler kuzey hayvanıdır, kuru ve soğuk bir ortamı sıcak ve nemli bir ortama tercih eder. Ahır Perdesi ineğin ihtiyacı olan temiz hava değişimini sağlar, ısı stresinden korur, sağlıklı temiz hava akışını sağlar. Ahır duvarları açılabiliyor olmalı ki hayvanlar rahat nefes alsın. Perdeler ahırı içi iklimi hayvan refah ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Ahır perdelerin temel maksadı:

 1. Rüzgarı kırmak (Hayvanı soğuk hava değil, rüzgar üşütür ve hasta eder)
 2. Gölge alan yaratmak (Termal stresten uzak kalmak için hayvanlar gölgelik ve serin alanları tercih eder)
 3. Kuşların ahır içine girmesini engeller (Kuşlar besinlerin en değerli danelerini yet, hastalık taşır ve dışkısı ile kirletir)
 4. Doğal Havalandırma sağlamaktır. ( hayvanların temiz ve bol havaya ihtiyacı vardır)

Ahır perdesi ile doğal havalandırma

Ahır içinde doğal havalandırma ile taze, temiz, kuru hava ve serin ortam sağlayan VERVAEKE perdeleri. Ahır perdeleri rüzgarı kesen, ahır havalandırmasına ve aydınlatmasına katkıda bulunan yanmaz dikişsiz dayanıklı ahır perdeleri. Ahırın doğal havalandırmasını ve aydınlatmasını sağlarken; Hayvan refah ve konforunu artıran önemli ahır ekipmanlarından biridir.

 • Rüzgardan korumalı (Rüzgar hayvan sağlığını doğrudan etkileyen en önemli etkenlerden biridir)
 • Yeterli ve temiz havanın içeri girmesini sağlayacak kadar geçirgen olmalı
 • NEFES almalı Sığırların hava ihtiyacını karşılamalı
 • Kuşların içeri girmesini önler
  • Kuşların yemin en değerli olan tanelerini seçerek yer.
  • kuş dışkısının yeme karışmaması ve kuşların taşıdığı hastalıklardan koruma sağlar
  • Kuşlar her gün kendi ağırlığını %30 kadar yem tüketirler.
  • Yetişkin bir serçe 25-28 gr. ağırlığındadır
 • Havanın ısınmasını önlemeli
  • Isınan hava yükselir ve yükselen havanın üst açıklıklardan dışarı çıkmasına müsaade etmelidir
 • Kirli havanın birikmesini önlemeli
  • Kirli havanın çıkmasına müsaade etmeli)
 • Gölgelik olarak güneş ışığından korumalı.
  • Güneş ışığı ortam ısısını ve termal stresi artırarak süt verimini düşürür

Görsel ve estetik katkı sağlar. görüntü kirliğini kapatır.

Ahırlarda doğal havalandırma

Önceleri ahırlar kalın duvarlar ile hayvanları izole etmekteydiler. Bu durumda hayvanlar her tür aktivitelerini aynı kapalı mekân ve iklim şartlarında yaşamak zorundaydılar.

Sığırların hava ihtiyacı

Örneğin bir sağmal ineğin hava ihtiyacı, yaklaşık 40 insanın hava ihtiyacı kadardır. Ahırdaki havanın saatte 6-8 defa değişmesi gereklidir. Bu nedenle çiftliklerde havalandırma perdeleri ve hava sirkülasyonunu destekleyen fan kullanılması kaçınılmazdır. Eğer inek dakikada 80 nefesten fazla alıyorsa, bu sıcaklık stresini gösterir.

Temiz hava teneffüs edemeyen sığırların sağlıkları da etkilenir. Doğru ve sağlıklı bir iklimlendirme ile yüksek verim elde etmenize yardımcı olmak için farklı tasarımlarda güçlü ve sessiz fan çeşitleri bulunmaktadır. Ahır içinde iyi bir iklim, yüksek inek konforu için temel bir gereklilik olan ahır havalandırma sistemleridir.

Ahır duvarları açılabiliyor olmalı ki nefes alsın

Perdeler ineğin ihtiyacı olan temiz hava değişimini doğal bir esinti şekilde sağlamalıdır, ısı stresinden kaçınmanın tek yolu budur. Kışın modern bir çiftlikte, saatte 4-6 kez yeterli bir hava girişi ile havalandırılması gerekir. Yaz aylarında hayvanların vücut sıcaklığını mümkün olduğunca azaltmak gerekir, bu sebeple barınak bir saat içinde 60-100 kez havalandırılmalıdır.

Ahır perdesi ve sistemleri

HAREKETLİ perde sistemleri MAXI ve FOLDING yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya ve çift yönlü çalışan mekanizmaya sahiptir. Hareketli perdeler için tek motor tek ve çift kollu modelleri mevcuttur. Ayrıca, SABİT perde çeşitleri temelde aynı işlevi görmektedir. Tüm hareketli Sistemler, uzaktan kumanda veya bilgisayar ile otomatik ve manuel olarak kontrol edilebilir.

VERVAEKE perde boyalarında güneş ışığını yansıtma özelliği sayesinde UV dayanımı çok daha yüksektir bu sebepten kullanım ömrü diğer perdelere göre daha fazladır. Transparan perdeler ışığı içinden geçirdiği için doğrudan UV maruz kalırlar ve bu sebepten daha çabuk eskirler.VERVAEKE Avrupa’da ahır iklimi konusunda devrim yarattı.

 • Ahırlarda iklim kontrolü
 • Rüzgar ve yağmur rahatsızlığını azaltın veya ortadan kaldırın
 • Kuş ve toz rahatsızlığını azaltın veya ortadan kaldırın
 • Sıcaklık dalgalanmalarını azaltın veya ortadan kaldırın
 • Estetik katkı sağlayın

MAKSİ sistem ahır perdesi

Ahırın doğal havalandırmasını ve aydınlatmasını sağlarken; Hayan refah ve konforunu artırır. Özel çift kat perde sistemi MAXI: Rüzgârı ve ışığı kırarak ahır havalandırmasına ve aydınlatmasına katkıda bulunan yanmaz dikişsiz dayanıklı perde ile entegre KUŞ perdesi ile kuşların ahır içine girmesini engeller.

Maxi Sistem sağlam tasarımlı kayışlarla geri çekilir ve kendi tasarladığımız yay mekanizmamız sayesinde daima gergin ve sağlam kalır. Paslanmaz Bağlantı elemanları ile Yukarıdan aşağıya açılır, alttan yuvarlar perdeler.

Montaj ve Kurulum

Maxi Sistem üstten ve alttan bir Chain-driven zincirle kontrol edilir. Kayışlar, üst dingile, sistemin bütün genişliği boyunca monte edilir, kumaşın pürüzsüzce geri çekilmesini sağlar. İki patentli yay elemanı, kumaşın alt borusunda solda ve sağda bulunur. Yüksek şiddetli rüzgâra dayanıklı kalır, hava girişi en üsttedir ve optimum ahır havalandırmasına katkıda bulunur.

Maksimum rüzgâr kırımı için perde alüminyum çerçeveye sabitlenir ve perde duvarının önüne monte edilir. Bu ağ sayesinde kuşlar dışarıda kalır. Sistem uzaktan kumanda veya bilgisayar ile otomatik çalışıyorsa, kuş kafesi ekstra güvenlik sağlar. Döner makaraya erişimi engeller ve kaza riskini en aza indirir. Kuş ağı açıklığın dışına monte edildiğinde, yağmur ağı doğal olarak temizlenmesi gerekebilir.

Sistem mevcut yapıya tam olarak monte edilir, üstte sadece 20 cm ve altta 35 cm monte edilecek altyapı olması gerekir.

Folding Sistem ahır perdesi

Paslanmaz Bağlantı elemanları ile Yukarıdan aşağıya açılır altta yığma perdeler.

Ahır perdesi ve doğal havalandırma

Ahırın doğal havalandırmasını ve aydınlatmasını sağlarken; Hayvan refah ve konforunu artırır. İçinde bulunan özel tüpler sayesinde zorlu iklim koşuları ve SERT RÜZGARLARA karşı daha dayanıklı, yukarıdan aşağıya açılan katlama-toplama perde sistemi. Montajı kolay ve bakım gerektirmez. Talep üzerine kuş ağ sistemi entegre edilerek kuşların ahır içine girmesini engeller.

Motor ve kontrol sistemleri

Tüm hareketli Sistemler için HUIMA 5 RPM ve 600 Nm torklu motorlar kullanılmaktadır. Uzaktan kumanda veya bilgisayar ile otomatik ve manuel olarak kontrol edilebilir. Motorlar tek ve çift kollu modelleri ile 120 metreye kadar patentli ve hafif perde sistemlerini hareket ettirmek için yeterlidir. Chain-driven sistemi son derece dayanıklı B12 zinciridir ve 18 yıldan daha uzun süredir kullanılmaktadır.

Sabit sistem perdeler

Ahırın doğal havalandırmasını ve aydınlatmasını sağlarken; Hayan refah ve konforunu artırır. Daimî rüzgâr alan cepheler için 110 km/ s kadar rüzgarlara karşı daha dayanıklı; Yukarıdan-aşağıya, Soldan -sağa germe şeklinde monte edilebilen sabit ve sökülebilir modelleri mevcuttur. Montajı kolay ve bakım gerektirmez.

Ahır Perde Kumaşları

Fabrikamızda her tip, çeşitli rüzgâr perdesi örgüsünü ve branda tiplerini sipariş üzerine kaynaklayarak birleştirebiliyoruz. Özel ölçülerde terzi usulü üretim yaparak her proje ve uygulama için en iyi çözüm VERVAEKE. Yangın geciktirici (yanmazlık sınıfı M2) CE Belgeli perdeler. Üzerine logo ve resim yazılabilir.

Perde yağmur veya rüzgârı kesinlikle içeri geçmemeli mi? Yoksa nefes alabilir bir kumaş mı tercih edersiniz?

Sertifikalı perde kumaşları

Ahır Perde kumaşları
 • Özel yapım perdeler – PVC kaplı (UV)
 • FSCC sertifikası
 • ADIM sertifikası
 • Yangın sınıfı M2 / M1

Zor şartlar için uygun özel yapılmış VERVAEKE perdeler

 • 120m genişliğe ve 4,75m yüksekliğe kadar tek parça
 • Üstün rüzgâr direnci sağlayan “0 dan-100 kadar kırılma faktörlü Çeşitli rüzgâr kırılma faktörlerinde perde
 • Rüzgâr kırılma faktörünü değiştirerek ahırınızın ne kadar hava alması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Hatta bunu melez perdeler ile kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Kuş (ağı) perdesi de mevcuttur. Kuşlar her gün kendi ağırlığını %30 kadar yem tüketirler

RÜZGAR KIRILMA FAKTÖRÜ & GENİŞ RENK ÇEŞİTLERİ

Zor şartlar için uygun özel yapılmış üstün rüzgâr direnci sağlayan, 120m genişliğe ve 4,75m yüksekliğe kadar tek parça. “0 dan-100 kadar Rüzgar kırılma faktörlü perde renk çeşitleri mevcuttur. Çeşitli rüzgâr kırılma faktörlerinde kuş (ağı) perdesi de mevcuttur. Rüzgâr kırılma faktörünü değiştirerek ahırınızın ne kadar hava alması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Hatta bunu melez perdeler ile devamlı hale getirebilirsiniz. Renk seçimi tamamen tercih ile ilgili olmakla beraber UV dayanımı sebebi ile yeşil daha uzun ömürlüdür.

Renk çeşitleri mevcuttur ve renk seçimi tamamen tercih ile ilgili olmakla beraber:

 • VERVAEKE ahır perde boyalarında güneş ışığını yansıtma özelliği sayesinde UV dayanımı çok daha yüksektir bu sebepten kullanım ömrü diğer perdelere göre daha fazladır.
 • Transparan perdeler ışığı içinden geçirdiği için doğrudan UV maruz kalırlar ve bu sebepten daha çabuk eskirler.

Maxi perde için önerilen %98 rüzgâr kırılımlı hafif perde VERVAEKE ’nin bir patentidir ve kapalı olduğunda bile ahır içinde nefes almayı sağlar. Kış koşullarında %2 hava geçirgenliği nefes alım oranı mükemmeldir.

Yem Mutfağı Perde ve Kapıları

Yem mutfağı; yemin saklandığı, seçildiği, alındığı ve karıştırma için robot içine yüklendiği alandır. Mutfağın genişliğine ve derinliğine göre ölçü ve tasarım. Perde havalandırma sistemi sayesinde üç günlük yemi kolayca stoklanabilir. Karma ve yemleme robotu Vector ve benzeri sisteminin karma ve yemleme robotunun kolayca girip çıkabileceği entegre sisteme sahip. Otomatik yemleme sizin için en uygun otomatik kapı ve perde sistemi. Ahır ve çiftlik ekipmanları.

Ahır ve endüstriyel kapılar

Ahır giriş çıkış ve yem kapıları ile çoklu endüstriyel giriş kapı uygulamaları

At Ahır ve manej Perdeleri

Doğal havalandırma ve aydınlanma sağlayan, rüzgarı kesen, yanmaz dikişsiz dayanıklı ister açık ister kapalı Manej perde sistemleri. Manej çadırlarından çok farklı bir üründür.Daha önceleri ahırlar kalın duvarlar ile hayvanları izole etmekteydiler. Her tür spor aktivitelerini kapalı mekan ve iklim şartlarında yaşamak zorundaydılar. Ancak bugün spor aktiviteleri 10 yıldan daha uzun süredir kullanılan manej perdeleri kullanılmakta.

Padok ve manej iklimi insan ve hayvan refah ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Ortam kuru ve soğuk ancak rüzgardan korunaklı bir ortamı sağlar (sıcak ve nemli bir ortama tercih edilmez). Perde sistemi maneje göre özel tasarlanır. Size en uygun olan ürün belirlenir. İhtiyacınıza göre hava geçirgenlik özelliği de uygulanabilir. Manej çadırı ile benzerliği yoktur.

Padok ve manej havalandırmasına ve aydınlatmasında teknolojik perde sistemleri:

 • Çift yönlü çalışan otomatik veya sabit perde çeşitleri mevcuttur
 • Farklı rüzgar kırılma oranları ve renk çeşitleri mevcut.
 • Üzerine logo ve resim yazılabilir.
 • Yarı transparan veya tek taraflı transparan perdeler.
 • Dansite ve renk çeşitleri mevcut.
 • Manej ve padok doğal havalandırmasını, aydınlatmasını gölgelendirmesini sağlar.
 • Özel ölçülerde özel terzi usulü üretim.
 • Rüzgarı keser ve Kuşların içeri girmesini engeller.
 • İnsan ve Hayvanların refah ve konforunu artırır.
 • Rüzgarda ve tüm hava şartlarında bozulmadan uzun süre kullanacaksı

Bir yanıt yazın