Sığırlar Soğuk Havada Üşür mü?

İnekler üşür mü? Buzağılar üşür mü? Hayvanlar üşüdükleri için mi hasta olur? Ahır sıcaklığı Kaç derece olmalı? Gibi bazı endişe ve sorular olabiliyor.

Soğuk Hava’da SIĞIRLAR (inekler ve buzağılar) Üşür Mü?

Hayvanlar ve sığırlarımız doğal hayatlarında 10.000’lerce yıl insanlar olmadan hayatlarını sürdürmüş ve mevsim koşullarına uyum sağlayacak şekilde yaratılmışlardır.

Hayvanların soğuk ile savaşmak için daha fazla vücut ısısı sağlayabilmesi gerekir. Normal metabolik süreçler vücut sıcaklığını korumak için yeterli ısı sağlar. Bunun için hayvanın vücut metabolik hızı ve deri altı yağ dokusu artar ve deride kalın bir tüy tabakası oluşur. Kış şartlarında hayvanın artan enerji ihtiyacından dolayı enerji veren beslenme materyallerine ihtiyacı vardır. Hayvanların artan enerji ihtiyacını karşılayamaz isek hayvan bünyesi zayıf düşer ve hastalıklara hazır hale gelir.

Kış şartlarına uygun ve dengeli besleme yapılmazsa, inek sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Uygun bir beslenme yapılırsa inekler soğuktan etkilenmezler.

Dünyanın en soğuk İklimine sahip Rusya Oymyakon kasabasıdır. Sıcaklık -40 dereceler normal kabul edilir. Burada dahi hayvanlar dışarıda bakılır.

Soğuk hava ve iklimde inekler sığırlar üşür mü?

Dünyanın en soğuk ve sert iklimine sahip olarak bilinen Oymyakon kasabasıdır. Sıcaklık -40 derecelerde üşür mü

Sığırlar soğuk havada ve soğuktan etkilenmez ancak, ıslak deri, tüy, soğuğun şiddetini ve metabolizmayı olumsuz yönde etkiler. Dengeli beslenme olmaz bu sebeple soğuk hava dan ziyade hayvanları rüzgârdan korumamız gereklidir.

Rüzgâr, hayvanlarda soğuk stresini artırarak etkili vücut sıcaklığını düşürür. Metabolizma yavaşlarsa soğuktan etkilenen ineklerde Hipotermi (düşük vücut sıcaklığı) ortaya çıkar ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Hayvanlar düşük sıcaklıklarda bir dizi faktörden etkilenirler.

Bu faktörlerin başında Hijyenik Olmayan Ahır şartları gelir. Ahır temizliği, kuruluğu ve gezinti alanlarını temizliği çok önemlidir. Bu, maliyetleri düşürmeye ve üretim verimliliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

 • Ahır içerisinde temiz ve kuru altlık olmaması nedeni ile ıslanan memeler, ıslanan deri ve tüyler soğuktan etkilenmeyi artırır.
 • Yataklık’ların kuru olması, sığırların soğuk stresine dayanma becerisine doğrudan ve olumlu bir etkisi vardır.
EK BESLENME SAĞLAYIN. DAHA FAZLA ENERJİCE ZENGİN GIDALAR İLE BESLEYİN.
 • Nemli yemler ile besleniyorsa, yemlerin donmadıklarından emin olun.
 • Mısır silajı dışarıda olduğu için donma riskinden dolayı homojen karışım sağlanıp donmuş partikül olmaması önemlidir.
SU SAĞLAYIN. İNEKLERİN HER ZAMAN BOL MİKTARDA TEMİZ SUYA SAHİP OLDUĞUNDAN EMİN OLUN.
 • Suyun sınırlandırılması, yem alımını sınırlandıracak ve ineklerin enerji gereksinimlerini karşılayabilmelerini zorlaştıracaktır.
 • Aşırı soğuk su, su alımını ciddi şekilde sınırlar.
HAVAYI KONTROL EDEMEYİZ, ANCAK Rüzgârın İNEK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ.
 • Soğuk hava önlemi için hayvanlarımız üşümesin diye kapı ve bacaları kapatmak. Ahır içerisi sıcak olsun diye soba yakmak sadece vicdanen rahatlamamızı sağlayabilir. Bu durum hayvanlara faydadan ziyade, zarar verir.
 • Hayvanları Ahırlarımızın her yerini kapatmak tamamen yanlıştır. Ahır içerisinde idrar kokusu (amonyak) İneklerimizde ciddi solunum yolu problemlerine yol açar.

Bir diğer soru ise Buzağıların soğuk havalarda üşüyüp, üşümeyeceğidir.

 • Buzağılar doğar doğmaz dışarıda bakılmaya devam edilirse, bol altlık ve kaliteli süt veya kaliteli mama ile beslenen buzağılar soğuktan etkilenmezler.
 • Buzağılar doğar doğmaz dışarıdan ahır içerisine alınır ve buradan dışarı çıkarılırsa buzağı çabuk üşüyecek tir.
 • Bol altlık kullanılması altlarının sürekli değiştirilip kuru kalması önemlidir. 
 • Buzağı kulübelerinde altlık olarak bol ince kıyım sap ve talaş kullanılabilir. Kıyım sap, su emilimini artıracağı için ıslaklığı minimum seviyeye çekecektir.
 • Ağır kış koşullarında buzağı kulübe içerisine daha fazla kuru sap dökmek ciddi faydalar sağlayacaktır.
 • Rüzgar ve cereyana maruz kalmaması gerekir.
 • Önlerinde sürekli temiz su bulundurulması önemlidir.
 • Donmuş su her zaman ciddi sıkıntılara yol açar unutmayın!
 • Buzağı besleme aralıklarını azaltıp her öğünde daha fazla beslenmeleri, ilave enerji veren takviyeleri ile buzağı gelişimini artırırken, buzağıların soğuk ile mücadelesine katkı sağlar.
 • Gece beslenmesi ilave olarak yapılmalı, süt veya mama buzağıların dayanıklılığını artıracağı gibi soğuk ile mücadelede önemlidir.
 • Kış ayını güçlü çıkaran buzağılar hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirler ve daha iyi gelişirler.
 • Soğuk havalarda buzağıların bakımı iyi yapılırsa sorun yaşamazlar.
 • Buzağılar kapalı ahır içerisinde bakılıyorsa, gübre ve idrar kokuları buzağı akciğer problemlerine yol açacağı için havalandırma gereklidir. Havalandırma önemini asla unutmayın.

İŞİN ÖZÜ:

Hayvanlara KURU ahır ortamı, taze HAVA ile yeterli ve temiz SU ve YEM sağlayarak; sadece soğuk ve etkilerinden korumakla kalmayacağız, aynı zamanda daha sağlıklı ve verimli olmalarını sağlamış olacağız.

Soğuk havalarda buzağıların bakımı iyi yapılırsa sorun yaşamazlar.

REFRANSLAR

Dairy cows generate a lot of heat. A cow milking 120 lbs (54 kg) of milk per day generates about 6,300 BTU (British Thermal Units) per hour – twice as much heat as a cow producing only 40 lbs (18 kg) of milk per day (3,300 BTU/h), and 19 times the 330 BTU/h a human produce at rest.

While cows are quite cold tolerant, they are heat stressed at a temperature that most humans find comfortable. Their thermoneutral zone is in the range of 40 to 70 oF (4 to 21 oC). Therefore, when designing a comfortable thermal environment for dairy cattle, it needs to function independent of human intervention.

The Dairyland Initiative School of Veterinary Medicine